Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(pondělí - pátek, 9-16 hod.)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.

Něco málo o macramé

Co je vlastně macramé

Macramé neboli drhání je technika vázání nití a šňůrek.

Tímto způsobem lze vyrobit módní doplňky jako jsou šperky, opasky, kabelky, batohy, klíčenky a jiné. Dále pak bytové doplňky a dekorace, bytový textil a též nesmím opomenout některé druhy oblečení jako jsou vesty a dále pak jako součást oblečení - drhaná krajka.

Počátky

Macramé, moderní umění zdobení uzlů, se údajně narodilo mezi arabskými tkalci ve 13. století. Původní význam arabského migramah, ze kterého je odvozeno slovo "macramé", může být vykreslen "pruhovaným ručníkem", "okrasnými třásněmi" nebo "vyšívaným závojem". Další etymologie je citována Le Robertem a překladem francouzského jazyka: "z arabského kapesníku - mahrama, slovo, které pak janovci dováželi ve formě macramè s významem malého vyšívaného a třásněného toaletního ručníku."

Po dobytí Maurů se umění macramé vyvinulo ve Španělsku a pak se rozšířilo po celé Evropě. Macramé bylo poprvé představeno v Anglii na dvoře královny Marie, manželky Viléma Oranžového, koncem 17. století

Námořníci hráli důležitou roli při udržování tohoto umění při životě. Z Číny do Nového světa prodávali nebo vyměňovali své vlastní macramé výrobky, vyrobené během dlouhých měsíců na moři.

 

  

 

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli